winners-2006-2009

tete-en.png

           

            WINNERS  2006 − 2009

 

 2009

CATEGORY A

PIANO
1st Grand Prize : Jean-Paul GASPARIAN (France) 13 and 14 years
1st Special Prizes
6 to 9 years  : Marina DANIELYAN (Armenia)  
10 to 12 years  : Yundi XU (China)
13 and 14 years  : Jan STEPP (Germany)
15 and 16 years  : Edgar MOREAU (France)
                           Mélisande QUENTZEL (France-USA)



CATEGORY B

PIANO
1st Prize : Anna PELETSIS (Russia)
2nd Prize : Tatiana DARDYKINA (Russia)
                Desislava BOBRINA (Russia)
3rd Prize : Marine MARCEL (France)
Special Prize Gaby Casadesus :  
                Lalageh Ebrahimian (Armenia)
Special Prize Jean-Jacques Painchaud : Quiachu LI  (China)


CELLO
1st Prize : Yuki ITO (Japan)
2nd Prize : Valériane BONNET (France)
3rd Prize : Edgar MOREAU (France)
               Laure-Hélène MICHEL (France)
               Léonard FREY-MAIBACH (France)
Special Prize Jacqueline Heuclin  :
               Léonard FREY-MAIBACH (France)




VIOLIN
1st Grand Prize : Lara BOSCHKOR (Germany) 6 to 9 years
1st Special Prizes
6 to 9 years  : Lilya CHIFMAN (France)
10 to 12 years  : Dorothea STEPP (Germany)
                         Raphaëlle MOREAU (France)
13 and 14 years  : Hildegarde FESNEAU (France)
15 and 16 years  : ---

 

 

VIOLIN
1st Prize : Rachel GIVELET  (France)
2nd Prize : Omer BOUCHEZ (France)
3rd Prize : Ambroise AUBRUN (France)
Special Prize Dimitri Chorafas
 :
                George Claudin TUDORACHE (Romania)


VIOLA
1st Prize : Sarah CHENAF (France)
 
 
 
SINGING
1st Prize : Julie FUCHS (France)
2nd Prize : Alexandre DUHAMEL (France)
3rd Prize : Julia VACARU (Romania)
Special Prize Robert Kettelson : Lu Zhi QUAN (China)
    
 2008

CATEGORY A

PIANO
1st Grand Prize : Jora SARGSYAN (Armenia) 13 and 14 years
1st Special Prizes
6 to 9 years  : Ambre KALIL (France)  
10 to 12 years  : Victoire-Théodora PRUVOST (France)
                        Zéphyrine FESNEAU (France)
13 and 14 years  : ---
15 and 16 years  : ---



CATEGORY B

PIANO
1st Prize : Yun-Yang LEE (South Korea)
2nd Prize : Yedam KIM (South Korea)
3rd Prize : Christophe ALVAREZ (France)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                 Marine MARCEL (France)

CELLO
1st Prize : Jacob SHAW (United Kingdom)
2nd Prize : Olivia GAY (France)
3rd Prize : Marion PLATERO (France)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg  :
                Armance QUERO (France)



 



VIOLIN
1st Grand Prize : ---
1st Special Prizes
6 to 9 years  : ---
10 to 12 years  : Raphaëlle MOREAU (France)
                         Hildegarde FESNEAU (France)
13 and 14 years  : ---
15 and 16 years  : ---

 

 

VIOLIN
1st Prize : Vanessa SZIGETI (France-Romania)
2nd Prize : Gaëlle Anne MICHEL (France)
3rd Prize : Guillaume LATOUR (France)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
               Clémence de FORCEVILLE (France-South Korea)

VIOLA
Special Prize : Adrien BOISSEAU (France)
 
SINGING
1st Prize : Heng SHI (China)
2nd Prize : Guillaume ANDRIEUX (France)
3rd Prize : Ani SARGSYAN (Armenia)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                Andra Maria BIVOL (Romania)

 2007

CATEGORY A

PIANO
1st  Prizes 
6 to 9 years : Naïra GHAZARYAN (Armenia)  
10 to 14 years : Jean-Paul GASPARIAN (France)
15 et 16 years : Jeanne HOUREZ (France)
                        Andreas WILDNER (Austria)



CATEGORY B

PIANO
1st Prize : Hyun-Jung LIM (South Korea)
2nd Prize : Isaac SEO (Canada)
                 Aleksandra ROSCHINA (Russia)
3rd Prize : Näri  BADAL (France) ;  Suzanna BARTAL (France)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                Charlotte COULAUD (France)
                Pinko WEN (Taiwan)





VIOLIN
1st  Prizes
6 to 9 years : ---
10 to 14 years : Hildegarde FESNEAU (France)
                        Max LEIBOVICH (France)
15 et 16 years : ---

 

 

 

VIOLIN
1st Prize : Jaha LEE (South Korea) ; Joseph ANDRE (France)
3rd Prize : Viktoria KAUNZNER (Germany)
                Ji-Hyun LEE (South Korea)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                  Gaëlle Anne MICHEL (France)
 
SINGING
1st Prize : Gaëlle ARQUEZ (France)
2nd Prize : Delphine Da PONTELLO (France)
                Aleksandra  RESZTIK (Poland)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                 Sorin Adrian DIMITRASCU (Romania)

 2006
 
CATEGORY A

PIANO
1st  Prizes 
6 to 9 years  : Esther ASSUIED (France)
                     Zéphyrine FESNEAU (France)  
10 to 13 years  : Ingmar LAZAR (Romania)
14 to 16 years  : Victor METRAL (France)


 

CATEGORY B

PIANO
1st Prize : Tristan PFAFF (France)
2nd Prize : Nicolas Van NUIYS (Belgium)
3rd Prize : Henrick MAWE (Sweden)
                Tatiana ALEXANDROVA (Russia)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                Honoré BEJIN (France)
                Maxime PERRIN (France)


SINGING
1st  nominated : Yi-Yuan DONG (Chine)

 

 

VIOLIN
1st  Prizes 
6 to 9 years : Raphaëlle MOREAU (France)
10 to 13 years : Hildegarde FESNEAU (France)
14 to 16 years : Clémence de FORCEVILLE (France-South Korea)
 
 
 
 
 


VIOLIN
1st Prize : ---
2nd Prize : Roman PATOCHKA (Czechoslovakia)
                Sang-Mee HUH (South Korea)
3rd Prize : ---


CELLO
1st Prize : Reynould FORD (United Kingdom)
2nd Prize : Louis RODDE (France)
3rd Prize : Charles WATT (United Kingdom)
Scholarship at the Mozarteum in Salzburg :
                Jacob SHAW (United Kingdom)
                Eoin QUINLAN (United Kingdom)

           

 

 

© www.concours-flame.com